Jak se rozhodnout při výběru komínového systému?

Stavíte a stojíte před výběrem komínového systému? Má-li vám spolehlivě sloužit, musíte uvážlivě volit množství parametrů. V následujících řádcích vám prozradíme, jak se rozhodnou a nešlápnout vedle.

Jedno z nejdůležitějších rozhodnutí souvisí s volbou vhodných materiálů. Bavíme-li se o třívrstvých komínových systémech, můžete si vybrat mezi betonovým, cihlovým a nerezovým pláštěm. Dále se nabízí šamotové a nerezové vložky.

Nyní porovnáme tradiční a moderní systémy – třívrstvý nerezový komín (typ CIKO NEREZ) a cihelný komín s šamotovou vložkou (CIKO 3V UNIVERSAL nebo CIKO TEC) od českého výrobce Ciko s.r.o.

Výhodou třívrstvého komínového systému s nerezovým pláštěm i vložkou je nižší hmotnost oproti zděnému komínu, a proto se obejde bez nosného základu. Další velkou výhodou je rychlejší a méně komplikovanější montáž. V případě potřeby také pozdější demontáž.

Subjektivní výhodou je moderní vzhled, kterého však můžete dosáhnout také u zděného komínu – přidáním nerezové komínové stříšky v nadstřešní části komínu. Nevýhodou nerezového systému patří vyšší pořizovací cena a obvykle i kratší životnost (výrobce garantuje na 10 – 15 let).

Cihelný komín se skládá z šamotové komínové vložky, keramické tvarovky obvodového pláště a tepelné izolace. Neobejde se bez nosného základu a logicky vyžaduje náročnější montáž. V případě moderního cihelného systému jako je CIKO 3V UNIVERSAL však montáž netrvá dlouho a díky speciálně broušeným tvarovkám není nijak komplikovaná. Za zmínku stojí i nízká hmotnost jednotlivých komponentů, které stavbu cihelného komína zjednodušují.

Nadstřešní část cihelného komínu lze vyřešit několika architektonicky odlišnými variantami. K největším výhodám patří nižší cena a delší garantovaná životnost (výrobce udává 30 let).

Výběr komínového systému podléhá různým faktorům – váze, vzhledu, životnosti a v neposlední řadě ceně, která by však neměla být na prvním místě. Přece jen jde o dlouhodobou investici a vyplácí se ji vložit do kvalitního řešení.

Stále se nemůžete rozhodnout? Zeptejte se odborníků z CIKO. Veškeré komponenty (komínová dvířkakouřovody, komínové vložky, komínové stříšky) a kominické potřeby seženete na www.dobrekominy.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *