Kde všude se dá použít sádrokarton?

Lehkost, čistota a jednoduchá montáž. Výhody sádrokartonu oceníte nejen při přestavbě podkroví na obytnou místnost, ale i při rekonstrukci a úpravě interiéru. I při přestavbě podkroví, kde se nepočítalo s pozdějším zatížením nosných konstrukcí, oceníte nízkou hmotnost sádrokartonových příček. Sádrokarton se vyrábí ze sádry a rozvlákněného papíru či skelných vláken. Původně se sádra získávala odpařováním vody z přírodního sádrovce. Dnes se používá tzv. energosádrovec, který je produktem odsiřování spalin mokrou vápencovou metodou. Obsahuje méně nečistot a rádoaktívneho záření.

Změňte svůj byt se sádrokartonem

Sádrokarton přichází ke slovu tam, kde se vyžaduje minimální zatížení konstrukcí a kde nelze použít mokrý proces při stavbě. Pomocí sádrokartonových desek změníte vzhled svého bytu a skryjete viditelné rozvody elektřiny a trčící trubky. Rovněž můžete jednoduše a svépomocí snížit stropy, instalovat moderní osvětlovací prvky a upravovat stěny a podlahy. Vytvarujete z něj oblouky i vlnovky, předělovací a odkládací zídky.

Sádrokartonová deska

Sádrokartonová deska má jednoduchou strukturu, sádrové jádro obaluje speciální karton. Na trhu můžete koupit desky různých rozměrů v tloušťce od 9,5 do 18 mm. V kuchyních a koupelnách se používají impregnované desky, existují i ??desky protipožární a speciální, pro vytváření zaoblených konstrukcí a suchých podlah. Jsou těžší, pevnější a tvrdší než klasická sádrokartonová deska.

Sádrokarton v podkroví

Obytných prostor je stále nedostatek, proč tedy nevyužít prázdnou půdu? Při přestavbě podkroví, kde se nepočítalo s pozdějším zatížením nosných konstrukcí, oceníte tak nízkou hmotnost sádrokartonových příček. V těchto prostorech je nejvhodnější použít speciální protipožární sádrokartonové desky s tloušťkou 15 mm. Zaručí odolnost střešní konstrukce vůči požáru na 30 minut. Při dvouvrstvém opláštění přetmelte plochy sádrokartonových desek speciálními sádrovými tmely, které zajistí jejich mechanické propojení a zároveň připraví povrch pro konečnou povrchovou úpravu, například malbu. Podkrovní místnost snadno rozdělíte sádrokartonovými příčkami, které ve svých dutinách ukryjí rozvod elektřiny. Vytvoříte tak prostor přesně podle vašich představ.

Sádrokarton v kuchyni

Cihlová stěna i tvárnice umožňují, abyste na ně věšely i těžké předměty. Naopak, sádrokartonové desky působí nevěrohodně a hodně kutilů se bojí pověsit na ně skříňky. Kdo však zná vlastnosti tohoto materiálu ví, že na něj lze připevnit kuchyňské skříňky, které po naplnění nádobím váží i několik desítek kilogramů. Otvory do sádrokartonových desek jednoduše vyvrtáte ostrým vrtákem na kov. Skříňky zapuštěné do sádrokartonových modulů vytvoří ve vašem bytě dojem zděné kuchyně.

Sádrokarton i pod nohama najde svoje uplatnění

Taková suchá konstrukce neslouží jako nášlapná vrstva, ale jen jako podklad pod parkety či dlažbu. Sádrokartonové podlahy vytvoříte nejrychleji ze sendvičových desek, které sestávají ze tří slepených desek tloušťky 8 mm. Možné jsou i dodatečné úpravy nerovností, proto si tento postup vyžaduje preciznost. Tradiční postup, kdy se dvě sádrokartonové vrstvy lepí přímo na stavbě, je časově náročnější a pracnější. Vrchní desky spojíte se spodními tmelem nebo lepidlem a pak mechanicky ukotvíte sponkováním. Tento systém se s oblibou používá tam, kde nosný strop nedovolí betonový potěr nebo mokré procesy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *