Nahodit omítku v koupelně by měl dokázat i poučený laik, nicméně pro práce většího rozsahu už je lepší povolat profesionály. Nejen pro jejich zkušenosti a schopnosti, ale také kvůli moderním postupům. Mezi ně patří i strojní omítání.
V čem je rozdíl?
Člověk nemusí být raketový inženýr, aby si dokázal spočítat, že strojní omítání je rychlejší než klasická ruční práce. A to dokonce několikanásobně.
Zatímco nanášení tradiční metodou může trvat dlouhé hodiny i u relativně malých ploch, použití modernějšího postupu vychází časově mnohem lépe. Je však nutné mít k dispozici odpovídající vybavení ve formě mobilní omítačky.
Strojní omítání vyniká nejen rychlostí, ale rovněž i kvalitou. Ručně míchané směsi nemusí mít vždy nejlepší možnou konzistenci, i když se člověk snaží sebevíc. Stroj však dokáže promíchat takřka jakékoliv směsi do dokonalé homogenní podoby. Takto vytvořená omítka pak lépe sedí na stěně a po zatvrdnutí je o něco odolnější. Samozřejmě, že je možné takto nahazovat prakticky všechny druhy omítek, nejen klasické štukové, ale rovněž i silikonové či jádrové omítky.
Tento způsob je použitelný i v případě nanášení speciálních termoizolačních směsí na již vytvořenou izolační vrstvu. Díky tomu může být zateplování budov České Budějovice i v jiných městech, kde se používá strojní omítání, mnohem rychlejší a kvalitnější. Vyplatí se to však i po finanční stránce.
Použitelné takřka kdekoliv
Často je nutné nanášet omítku i na docela špatně přístupných místech. To někdy bývá docela problém, ovšem ne pro omítačku. Ta totiž není kdovíjak velká, takže se s trochou snahy dá přesunout takřka kamkoliv.
Není samozřejmě potřeba ji mít hned u stěny. Vzhledem k tomu, že délka hadic může dosahovat i více než třiceti metrů, je možně takto nahazovat omítku třeba i ve velkých výškách.