Chytré řešení pro stavbu lešení

Bez lešení se ve stavebnictví neobejdeme, a to hlavně při opravách fasád a zateplování. Tato konstrukce umožní pohyb a pohodlnou práci nad úrovní země. Snad každá stavební firma nějaké lešení má, nebo si ho půjčuje. Jaké dnes máme možnosti?

Co od lešení požadujeme

Požadavky na stavbu lešení jsou jasné: rychlost, bezpečnost a jednoduchost. Těžká konstrukce, se kterou budeme bojovat a bát se o bezpečnost, už dnes nemá ve stavebnictví své místo. Tomu tedy odpovídá i směr vývoje, kterým se obor lešení ubírá: odlehčování, zjednodušení, pohodlná přeprava z místa na místo, bezpečný pohyb po konstrukci, trvanlivý materiál. Pro každý účel se hodí trochu jiné lešení.

Různé druhy lešení

Jednotlivé typy lešení se od sebe liší materiálem, tvarem a způsobem sestavení. Původní dřevěné lešení je dnes nahrazeno jinými typy. Těžké železné rezivějící trubky už jsou většinou také minulostí. Dnes „frčí“ ocel a hliník. Podlážky bývají buďto kovové, nebo dřevěné.

Konstrukce lešení

Konstrukci lešení tvoří vzájemně propojený systém trubek – vodorovných i svislých – společně s podlážkami a žebříky. Od výšky 1,5 m nad zemí by nemělo chybět zábradlí (vodorovná tyč) s horním okrajem 1,1 m. Pokud je okraj výš, musí se přidat i středová tyč.

Jak je to s kotvením a stavbou lešení

Postavit lešení není jen tak – stát musí na rovném podkladě, což je málokdy. Většinou se proto musí použít vyrovnávací podložky spolu s patkami. Ukotvuje se ke stavbě kotvou do fasády nebo přepažením oken. Pokud přesáhne lešení určitou plochu, musí mít statistický posudek.

Lešení jako stavebnice

Nejvíce se používá lešení systémové ve formě stavebnice. Trubkové lešení je na ústupu, ale u komplikovanějších staveb najde také své využití. Lehké žebříkové lešení z hliníku se nejvíce využívá u drobných oprav rodinných domů. Dalšími variantami konstrukcí pro nadzemní práce jsou různé plošiny, závěsné lávky a pojízdná lešení.

Půjčit, nebo koupit?

Zainvestovat do svého, nebo si lešení půjčit? Nákladné pořízení se vyplatí stavebním firmám, v ostatních případech bude rozumnější vypůjčení. Najít lešení v Praze k zápujčce není složité, většinou se pronajímá včetně smontování i rozmontování. Stačí navštívit adresuhttp://www.lehman.cz/ a zjistit si podmínky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *