Kvalitní terasa nemusí být předražená

Vybudovat si u domku nebo chatky nějakou tu formu venkovního posezení nemusí být vůbec složité, tedy pokud se nechcete příliš dělat s podložím.

Spousta lidí prostě jen vytáhne ven nábytek, zastřeší ho plachtou nebo jednoduchou pergolou a mají vystaráno. Během hezkého počasí skutečně není problém takto na zahradě fungovat.

Jakmile však přijdou deště, půda se promáčí i na místech, kde neprší. A pak se stane posezení nepoužitelným. Proto je vhodné nějakou formu podlahy za všech okolností mít.

Nejjednodušší řešení

Nechcete-li příliš utrácet a zároveň vám moc nesejde na vizuálních kvalitách terasy, můžete klidně použít k vytvoření podloží litý beton. Jedná se o rychlé a docela levné řešení. Nicméně nečekejte ani nic světoborného.

Jde-li vám o vzhled, rozhodně byste měli přemýšlet i o jiných materiálech, které se přeci jen do specifického prostředí zahrady hodí více. Mezi nejpreferovanější suroviny patří bezpochyby dřevo.

Vypadá krásně

Terasová prkna ze dřeva jsou velmi příjemná na pohled a také tak nestudí jako beton. Po dřevě můžete bez potíží chodit bosí i v chladnějších dnech, zatímco od betonu stoupá chlad takřka vždy. Navíc dřevěná terasa voní.

Nemá však jen samá negativa. Asi největší slabinou snad všech dřevěných venkovních konstrukcí je náchylnost k postupné degeneraci. Slunce, déšť a další povětrnostní vlivy mohou během několika let terasu ze dřeva výrazně poškodit.

Pro zachování jejich vlastnosti ji tak budete muset alespoň jednou ročně natřít vhodnými ochrannými prostředky, jinak vám začne chátrat před očima. Nejde však o nic zásadního.

Houževnatější alternativa

Nechcete-li trávit několik hodin ročně natíráním všech dřevěných částí terasy, je zde jedna možnost. Místo dřevěného materiálu použít WPC prkna.

Ta jsou sice z větší části tvořena syntetickými sloučeninami, nicméně obsahují i poměrně velké množství dřevěných pilin. Zatímco syntetika dodává těmto prknům odolnost, pilinám pak vděčí za svůj přirozený přírodní vzhled. Dřevěná terasa tudíž nakonec nemusí být tak úplně ze dřeva.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *