Litina nebo ocel?

Litina je časem prověřený materiál s využitím napříč obory. Vedou stavebnictví, automobilový průmysl i elektrotechnika. V některých výrobách již plně nahrazuje ocel. 

Litina je v podstatě roztavené a do formy odlité a samozřejmě vychladlé železo. Ne ovšem v jeho čisté formě. Termín litina v podstatě obnáší různé železné slitiny se dvěma až čtyřmi procenty uhlíku a s příměsí dalších látek, jako jsou mangan, křemíku, síry či fosfor. Nejčastěji se v současné době používají slitiny železa, hliníku a mědi.

Křehká, pevná, tvrdá

Pro svou, křehkost, tvrdost a pevnost v tlaku nachází litina své využití především ve stavebnictví, ale i ve spoustě dalších oborů napříč odvětvími. Protože disponuje i skvělými slévárenské schopnosti, její nejčastější využití je tedy ve formě odlitků. Ty přicházejí na svět ve slévárnách. Jednu z nejkvalitnějších litin dostupných nejenom na českém, ale i evropském trhu produkuje pod obchodní značkou Unibar slévárna litiny UCB Technometal (součástí skupiny United Cast Bar Ltd.)

Šedá a tvárná 

Litinu rozdělujeme na šedou a tvárnou. Obě disponují celou řadou vlastností, jež ji předurčují pro použití v široké škále oborů napříč odvětvími. Jim spolu s odolností proti korozi vévodí dvě fáze: železná a grafitová. V šedé litině se v železné hmotě nacházejí grafitové lupínky, v litině tvárné grafitové kuličky.

Šedá litina s grafitovými lupínky

Grafitová složka se v litině významnou měrou podílí na vysoké tepelné vodivosti materiálu stejně jako schopnosti tlumit vibrace. Výsledkem této kombinace je také velmi vysoká pevnost v tlaku. Slévárna šedé litiny UCB Technometal vyrábí šedou litinu s různými třídami tvrdosti (Unibar 200 – Unibar 350), jež předurčují další vlastnosti materiálu jako jsou tvárnost a tepelná vodivost.

Tvárná litina s grafitovými kuličkami

Ještě vyšší pevností, pružností a tvrdostí se díky volně vyloučeným grafitovým kuličkám vyznačuje litina tvárná, která v některých výrobách již nahrazuje ocel. Ve srovnání s ní je lehčí a levnější. V nabídce společnosti UCB Technometal je tvárná litina různých jakostí a průřezů, ať již se jedná o kruhové či čtyřhranné. Spektrum služeb společnosti je ovšem mnohem širší a v nabídce tak najdete i následné zpracování materiálu, ať již se jedná o dělení, hrubovaní a finální CNC obrábění včetně speciálních povrchových úprav.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *