Pronájem bytu v Plzni: začít férově a svobodně odcházet

Pokud zvažujete pronájem bytu v Plzni či na Plzeňsku,budete mít rozhodně z čeho vybírat. Kvalita života v tomto půvabném krajském městě je považována za jednu z nejlepších, co se životního prostředí a služeb týče. Plzeň se nachází v objetí malebných městeček, vesnic a míst, podněcujícím k výletům a objevování plzeňského kraje. Na prvním místě je však třeba nalézt domov, do kterého se budete z takových výletů rádi vracet. Nemusí to být zákonitě váš vlastní byt – doba je příznivá na život v pronájmu a možností je mnoho. Ať už vás lákají malebné garsonky blízko centra nebo odlehlejší bytové jednotky na okraji města, základem klidného bydlení je jasná komunikace s majitelem bytu či domu, transparentnost a dobře sepsaná nájemní smlouva. Jak správně postupovat při vzniku a konci nájemního vztahu? Vypsali jsme pro vás nejpodstatnější body, lemující cestu do vašeho nového bydliště.

Pronájem bytu v Plzni”: Jako doma! Ale…

Pronájem vysněného bytu v Plzni začíná u řádně sepsané nájemní smlouvy. Trvejte na písemné smlouvě a vyhnete se případným ale, která vám mohou z života na plzeňsku i jinde udělat martyrium, skládajícího se z obíhání právníků. Ve smlouvě by měl být ideálně přesně určen pronajímatel, příslušenství bytu, včetně rozsahu jeho užívání a dále výše nájemného i dalších případných úhrad. Pronajímatel zde může také upozornit na postupné zvyšování nájemného, souvisejícího se stoupajícími cenami energií. Tím chrání sám sebe před případnými stížnosti nájemníků. Mezi další důležité body, spojené s klidným životem v pronájmu, spadá starost o služby a případná plnění – od odvodu odpadních vod přes úklidy společných prostor, provoz výtahu až po televizní vysílání. Pokud je ve smlouvě uveden nájemce jako ten, který služby zajišťuje, nemusíte se o nic starat.

Nebojte se však vyjádřit svou případnou nespokojenost s rychlostí internetu či nedostatečným úklidem chodby. Nájemce je povinen zajistit drobné opravy a údržbu, kdy můžete případné poškození na vašem bytě vyřešit sami a zpětně zažádat o finanční kompenzaci či slevu z nájemného. Stejně tak máte právo nahlédnout do vyúčtování a příhodných dokladů, ze kterých můžete pořizovat kopie. Při vašem prvním setkání s pronajímatelem se nebojte požádat o výpis z katastru nemovitostí, abyste si ověřili, zda je byt v manželském či podílovém spoluvlastnictví. V takovém případě je zapotřebí podpisu spoluvlastníka. Následujte pravidlo třikrát přečti a jednou podepiš – pokud ve smlouvě nenacházíte všechny výše zmíněné body, komunikujte je s nájemcem. Smlouvy se mohou lišit. Nicméně v základu by měly obsahovat vše potřebné nejen pro vaše klidné bydlení, ale také pro spokojené spolužití všech ostatních nájemníků a i majitele bytu či domu.

Setřít prach a odejít

Pokud váháte, co vše je třeba udělat před odevzdáním bytu, vzpomeňte si na den, kdy jste byt přebírali a zda jste jeho převzetí podepsali až po řádné kontrole stavu všech prostor. Od skříněk na talíře po rohy koupelny. Smlouva, kterou jste na začátku podepsali, může obsahovat také informace o tom, jak máte zacházet se změnami, provedenými v bytě. Ty se mohou týkat zakrytí děr po hřebících i výmalby bytu. Čím déle na místě žijete, tím spíše počítejte s malováním a odevzdáním bytu v takových barvách, v jakých jste jej přijali.

Samotné předání bytu je stanoveno na den výpovědi smlouvy, pokud se nedomluvíte jinak. Předání může vypadat i tak, že vhodíte klíče do schránky majitele bytu a máte vystaráno. Před tímto symbolickým činem se ujistěte o tom, že byt opouštíte ve stavu, ve kterém byste si jej přáli nalézt coby jeho nový obyvatel. Pokud vás netrápí malování a díry po hřebících, ale smlouva, kterou jste uzavřeli na dobu neurčitou, nezoufejte. Máte právo na odstoupení a to s tříměsíční lhůtou, pokud se vaše situace změnila od doby, kdy jste se na byt přistěhovali. Život je nevyzpytatelný a nájemce s tím musí počítat. Pokud si již nemůžete dovolit nájem v dané výši nebo se stěhujete kvůli práci či z jiného vážného důvodu, nemůžete být v nevyhovujícím podnájmu drženi.

O správném postupu při stěhování do či z bytu se nebojte ujistit na vhodných informačních serverech s odbornými názory a články.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *